Pagalba įvairiose situacijose...
Sveiki atvykę » Literatūra » Lietuvių liaudies pasakos „Mirtos“ analizė

Lietuvių liaudies pasakos „Mirtos“ analizė

Sigita, 2015-04-20, www.pasakukampelis.eu
Lietuvių liaudies pasakos „Mirtos“ analizė

Stebuklų pasakos primena išmone. Jose veikėjai skirstomi į teigiamus ir neigiamus. Šių pasakų stiliui būdingi gražūs, fantastiniai vaizdai.

Lietuvių liaudies pasaka „Mirtos“ – stebuklinė, nes egzistuoja raguota būtybė, galinti atvirsi į žmogų.

Ši stebuklų pasaka neturi išplėtotos kompozicijos. Vienu kitu įvadiniu sakiniu atskleidžiama pradinė padėtis. Šioje pasakoje paminimi dukters ir tėvo namai, bet jų aplinka neaprašoma. Tačiau atskleidžiama paslaptinga dvaro aplinka. Šis dvaras stovi miške, atokioje vietoje. Ir nors šiame dvare dega šviesa, bet jame nesimato dvaro šeimininko. O kai jis vėliau atsiranda, pasirodo, kad tai kažkokia raguota žmogysta.

Veiksmas prasideda tada, kai tėvas išvažiuoja dukrai mirtų, paklysta miške ir randa gražų dvarą. Kadangi artinasi tamsi naktis, tėvas nebeturikitos išeities, kaip užeiti į dvarą. Taigi kur tėvas praleis naktį, priklauso nuo to dvaro šeimininko. Tėvas neabejoja, kad dvaras nėra tuščias, nes jis dvare randa valgio, jo arkliai yra pašeriami. Vienintelis keistas dalykas, kad nesimato to geradario, kuris su tokiu meilumu jį priėmė. Tačiau tėvui visgi yra lemta susitikti tą geradarį. Tėvas jį susitinka, tačiau ne tokį, kokio tikėjosi, ne žmogaus pavidalu, o raguotą.

Šioje pasakoje vertybių sistema grindžiama duoto žodžio laikymusi. Duktė pažada dvaro šeimininkui, kad į namus sugrįš ;per tris dienas, ne vėliau. Tėvas, gavęs iš žmogystos mirtas, pažada jam savo dukterį, tačiau duktė nėra labai patenkinta tokiu tėvo sprendimu. Kai ta raguota žmogysta paprašo, kad jinai jį pabučiuotų, ši nesutinka.Tačiau kai duktė pamato, kad dvaro šeimininkas ruošiasi nusiskandinti, jinai jį pabučiuoja, ir raguota žmogysta pavirsta į gražų ponaitį. Tuomet iškeliamos gražios vestuvės.

Šioje lietuvių liaudies pasakoje yra keletas pasikartojančių dvaro šeimininko apibūdinimų, pavyzdžiui, „gauruotasis“. Pasakoje taip pat minimos ir lietuvaičių anksčiau labai mėgtos ir puoselėtos mirtos, minimas ir magiškas skaičius – trys.

Pasakoje „Mirtos“ aukštinamas dukters gerumas, pasiaukojimas, jos noras padėti vienišam dvaro šeimininkui, išaukštinama stipri merginos ir dvaro šeimininko meilė.

Analizės autorė: Sigita Rimkevičiūtė

Įmonės
(mini interneto svetainės)
Transportas:

Finansai:

Draudimas:
Šaunioji matematika
Pasakų kampelis
Naminių tortų kepimas Joniškio rajone +370 676 13919
© viskoDAUG.eu
Atnaujinkite slapukų nuostatas